
sie 9, 2012
Tym z Was, którzy posiadają odblokowane telefony i korzystają z dobrodziejstw sceny homebrew nie trzeba chyba przedstawiać jaxbota. Dla tych którzy nie wiedzą kim jest człowiek kryjący się pod tym pseudonimem, krótka prezentacja poniżej.
Jaxbot to jedna z najprężniej działających osób świata WP7. Niemal od samego początku wraz z innymi użytkownikami wspierał on rozwój aplikacji homebrew, które ułatwiać mają korzystanie z telefonów z WP7 poprzez uzupełnianie brakujących w systemie funkcji. To w dużej mierze dzięki niemu wielu użytkowników telefonów LG oraz Samsungów może cieszyć się rozblokowanymi telefonami. Jaxbot jest też odpowiedzialny za stworzenie takich aplikacji jak: Orientation Lock, WP7 Folders, WPH Tweaks, Eco, SMS Tile, Cache Clearer czy niezwykle popularnego Lock Widgets. Jego strona windowsphonehacker.com wraz forum xda-developers to dwa najważniejsze miejsca, w których szukać możemy wskazówek odnośnie aplikacji homebrew, odblokowaywanie telefonów czy alterantywnych metod aktualizacji. Jaxbot jest na tyle interesującą postacią, że portal 1080 Pocket PC zdecydował się na przeprowadzenie krotkiego z Nim wywiadu. Poniżej zebrałem tylko kilka z jego, moim zdaniem całkiem ciekawych, wypowiedzi na temat jego samego oraz systemu WP7. Cały wywiad, oczywiście po angielsku, dostępny jest TUTAJ
1080: Skąd w ogóle wzięła się ksywka jaxbot i co oznacza?
jaxbot: Tak na prawdę to trudno przypisać jej jakieś konkretne znaczenie – jest po prostu połączeniem dwóch wyrazów, które wymyśliłem jako 6-latek i od tamtego czasu stanowi ona moje swego rodzaju „drugie imię.”
1080: Czy zajmujesz się na codzień?
jaxbot: Aktualnie studiuje, co pochłania mój niemal cały czas. WPH to hobby, które luźno związane jest z moją edukacją.
1080: Dlaczego właśnie WP7?
jaxbot: Swoją zabawę z rozwojem oprogramowania mobilnego rozpocząłem na HTC 8525 z Windows Mobile. Nabyłem ten telefon, bo w tamtym czasie Android nie był jeszcze tak szeroko dostępny i nie cieszył się takim powodzeniem a jedyną alternatywą był iOS – to wtedy właśnie powstało WPH. Później pojawił się WP7 na którego zamieniłem WM. Drugi powód to to, że idzie mi całkiem nieźle z C# no i lubię wyzwania – Android to tysiące udanych projektów, WP7 tylko kilka.
1080: Na prawdę doceniamy to co Wy (hakerzy) robicie: dajecie użytkownikom większą kontrolę nad ich systemami/urządzeniami/aplikacjami nawet gdy operatorzy/producenci/ deweloperzy tego nie robią. Nie da się jednak ukryć, że podczas dyskusji nad tymi kwestiami zawsze poruszany jest problem piractwa. Jakie są twoje poglądy na ten temat?
jaxbot: Piractwo jest możliwe, bo zabezpieczenia systemowe są zbyt słabe. Problemem nie jest to, że odblokowanie telefonu umożliwia alternatywne instalowanie aplikacji, ale to, że obecnie pliki XAP nie są szyfrowane i można je bez problemu instalować właśnie jako aplikacje homebrew. Nowy system eXAP powinien tutaj nieco pomóc, ale jak na razie nie został on wdrożony i nie wiadomo kiedy będzie to miało miejsce. Technicznie rzecz biorąc, odblokowywanie urządzeń rzeczywiście umożliwia piractwo, problemem jednak nie jest to, że ludzie mają możliwość używania „skradzionych dóbr” tylko to, że są one w pierwszym rzędzie kradzione bez najmniejszych problemów.
1080: Powiedz nam trochę o twoim sprzęcie, którego używasz?
jaxbot: Na co dzień korzystam z mojego ukochanego Samsunga Focus pierwszej generacji. Mam też kilka urządzeń, które zostały mi przekazane a używam ich do testów i pracy nad oprogramowaniem, które tworzę.
1080: Jesteś twórcą całkiem pokaźnej liczby aplikacji homebrew, które z nich są twoimi ulubionymi?
jaxbot: Moim faworytem jest zdecydowanie Orientation Lock i jako osoba, która pisze bardzo dużo, używam jej niemal codziennie. Druga to Eco; stworzenie aplikacji, która pozwala oszczędzać baterię, jest w jakiś sposób bardzo satysfakcjonujące.
1080: Jakie są twoje przemyślenia na temat WP7 jako mobilnego systemu? Jak wypada on na tle konkurencji?
jaxbot: Na dzień dzisiejszy sam system oraz sposób w jaki jest on „reklamowany” nie jest raczej w stanie konkurować z innymi ważnymi graczami. Odnoszę wrażenie, że WP7 ma jednak swoje małe miejsce w świecie moblinym; cenią go ludzie którzy chcą prostego i szybkiego systemu, nie zaprzątając sobie głowy walką na potężne podzespoły jak ma to miejsce w przypadku użytkowników Androida czy iOS-a. Mówię tak dlatego, że możliwości tych telefonów są bardzo różne; Android pozwala na znacznie większą swobodę jeśli chodzi o aplikacje a samo obcowanie z systemem daje zupełnie inne odczucia i przypomina mi trochę stare dobre czasy, kiedy korzystałem jeszcze z urządzeń z Windows Mobile. Liczba aplikacji na WP7 jest ograniczona a system koncentruje się raczej na zrobieniu wrażenia spójnej, szybkiej i bezpiecznej platformy, bardzo przyjaznej dla użytkownika – to z pewnością ma swoje zalety. Droga jaką Microsoft wybierze w przyszłości dla swojego systemu rozstrzygnie wiele kwestii, ale mówiąc krótko, odnoszę wrażenie, że na razie WP spełnia na rynku zupełnie inną rolę niż jego dwie największe, konkurencyjne platformy.
1080: Odkryłeś całkiem ciekawe rzeczy w nowym WP8, wnioskuje, że miałeś okazję dość dogłębnie zbadać wyciekły do sieci zestaw narzędzi SDK. Co ci najbardziej zaimponowało oraz czy zauważyłeś jakieś potencjalne przeszkody dla aplikacji homebrew?
jaxbot: Bardzo zaimponował mi sposób w jaki MS przeportował system, jako że spora jego część musiała zostać przekompilowana na potrzeby zupełnie nowego jądra. Warto też zaznaczyć, że odblokowanie deweloperskie w nowym systemie jest dokładnie takie samo jak na WP7. Wiadomo, że jest to kwestia, która zapewne ulegnie zmianie, ale teraz trudno powiedzieć kiedy to się stanie. Microsoft jest świadomy istnienia społeczności homebrew i zrobi zapewne wszystko by ukrócić jej działania. Z drugiej jednak strony podejrzewam, że luki w bepieczeństwie prędzej czy później i tak zostaną odkryte i scena homebrew będzie kontynuowała swoje starania, by uzyskać jeszcze większą swobodę nad systemem i urządzeniami.
Źródło: 1080pocketpc.com