lip 27, 2012
Po konferencji Microsoftu nie „częstowano” nas zbyt wieloma newsami na temat nowych funkcji w Windows Phone 8. (Nie)planowany wyciek narzędzi SDK dał jednak możliwość podglądnięcia choć części tego co znajdzie się w nowym systemie. Poniżej postarałem zebrać to co już wiadomo.
BLUETOOTH
W końcu możliwe stanie się wykorzystanie tej technologii nie tylko do podłączenia urządzeń z niej korzystających, ale też do przesyłania plików pomiędzy dwoma urządzeniami.
DATA SMART
Wspominana już przez nas funkcja Data Smart zmieniła nazwę na Data Sense a za jej pomocą będziemy mogli śledzić ilość danych jakie przesłaliśmy/odebraliśmy za pomocą sieci komórkowych lub WiFi. Oprócz tego funkcja umożliwi ustawienie limitów, co pozwoli nam uniknąć niechcianych i za dużych rachunków za mobilny internet.
APARAT
Interfejs aparatu ulegnie „małej” zmianie; dodany zostanie przycisk Aplikacji z czego wynika, że funkcje aparatu będzie można teraz zintegrować z zewnętrznymi aplikacjami. Oznacza to, że nie będą one tak ograniczone jak w WP7, bo dzięki integracji z aplikacjami zyskamy multum opcji, które pozwolą na zmianę wielu parametrów, teraz niedostępnych. Z drugiej zaś strony interfejs aparatu nadal będzie prosty i przejrzysty.
NOTYFIKACJE
W Windows Phone 8 funkcja ta ulegnie dość ciekawej zmianie. Teraz sami będziemy mogli zarządzać tym co zobaczymy na naszym ekranie blokady. Notyfikacje tam pojawiające się nie będą bowiem ograniczone tylko do wyświetlania liczby wiadomości tekstowych, połączeń czy nieodebranych maili – każda zewnętrzna aplikacja z funkcją notyfikacji będzie mogła teraz wyświetlać tam swoje powiadomienia. Na którą z nich się zdecydujemy zależy tylko od Nas.
AUTO-UPLOAD W TLE
Nie chodzi tutaj tylko o wysyłanie zdjęć na swoje konto SkyDrive, bo taka funkcja już oczywiście istnieje w obecnej wersji systemu. Użytkownik będzie mógł teraz sprecyzować, które aplikacje mają automatycznie przesyłać wygenerowany przez nie materiał w tle poprzez WiFi. Prawdopodobnie nie będzie żadnych restrykcji co do wielkości i typu plików (nie będzie się to ograniczać jedynie do zdjęć). Nie będzie też żadnych ograniczeń czasowych – działający w tle agent będzie mógł przesyłać gigabajty danych tak długo ja będzie to konieczne. Jedynym ograniczeniem będzie korzystanie z sieci WiFi (zapewne by uniknąć niespodziewanych rachunków) oraz odpowiedni poziom baterii naszego telefonu: wysyłanie danych pochłania bowiem sporo energii, więc zapewne będzie ono zatrzymywane w dolnych granicach – możliwe że, np. wraz z aktywacją Battery Savera.
WIĘKSZA INTEGRACJA Z HUBEM MULTIMEDIÓW
Developerzy otrzymają teraz nieco więcej możliwości a udostępniana przez nich muzyka czy zdjęcia będą mogły zostać dodane bezpośrednio do odpowiadającej im biblioteki multimedialnej; dotyczy to, np. sklepów muzycznych oferujące, mp3. audiobooki, itp.
NOWE FUNKCJE IE10
W końcu możliwe stanie się modyfikowanie paska adresu, chociaż nie spodziewajcie się jakichś dużych zmian. IE10 dostanie również filtr SmartScreen, który ma chronić przed potencjalnie niebezpiecznymi stronami oraz możliwość blokowanie plików cookies na niektórych stronach i w aplikacjach. Wspomnę jeszcze tylko, że mobilny IE10 będzie posiadał dokładnie ten sam silnik co odpowiednik desktopowy, czyli wyświetlanie stron będzie dokładnie takie samo na obu tych przeglądarkach.
BACKUP
Poważnie zostanie również potraktowany backup, który dostępny będzie teraz w menu telefonu. Będziemy mogli wybrać, jakich elementów kopie zapasowe chcemy wykonać: czy będą to aplikacje i ustawienia, wiadomości, czy pliki graficzne i wideo. Oczywiście będzie można włączyć wszystkie te opcje i wykonać kompletny backup telefonu.
PAMIĘĆ WEWNĘTRZNA
Wraz z możliwością korzystania z kart SD (w końcu!) będziemy mieli też wybór odnośnie tego gdzie lądowały będą muzyka, zdjęcia, wideo (możliwe ze również i same aplikacje). Będziemy mogli zdecydować czy będzie to pamięć wewnętrzna czy karta SD. Zrobione zdjęcia, będzie można również przenosić pomiędzy oboma typami pamięci.
NOKIA MAPS
Jak zostało zapowiedziane Nokia Maps zastąpi mapy Bing oraz co jest nowością wprowadzi nowy typ map z obiektami 3D. Developerzy będą mieli możliwość dodawania własnych punktów 3D lub/oraz elementów takich jak. np podziemne przejścia, schody, itp. Co ciekawe na mapach będzie można również sprawdzić dostępność hotspotów.
INNE NOWOŚCI
W WP8 dostaniemy w końcu możliwość zaznaczania wielu zdjęć naraz ich przycinania, obracania oraz prawdopodobnie możliwość szerszej edycji. Rozszerzone będą też funkcje wyszukiwarki Bing; dodane zostaną kina, lokalne wydarzenia oraz „nagłówki” (dotyczy prawdopodobnie serwisów społecznościowych takich jak FB). Ulepszenia dotyczą też klawiatury, która otrzyma nowe emotikony. Ciekawą nowością jest też możliwość wybrania tapety Bing dla ekranu naszej blokady – zapewne tapeta ta będzie zmieniać się każdego dnia wraz ze zmianą tła w wyszukiwarce. Możliwe stanie się też dyktowanie notatek a z huba muzycznego zniknie logo Zune.
Źródła: wppoweruser.com, wpcentral.com i wp7.hu